عضو احساس اخبار تصویر زندگی مراسم عقد

عضو: احساس اخبار تصویر زندگی مراسم عقد پیشنهادات تبریک ازدواج مراسم ازدواج دنیای بازیگری

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی رکوردشکنی بدون توقف بورس

نماگر مهم بازار سهام در جریان معاملات دیروز با جهش ۶۵۳ واحدی مواجه شد تا سریال رکورد شکنی های بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران از سرگرفته شود. شاخص سهام در جریان

رکوردشکنی بدون توقف بورس

رکوردشکنی بدون توقف بورس

عبارات مهم : ایران

نماگر مهم بازار سهام در جریان معاملات دیروز با جهش ۶۵۳ واحدی مواجه شد تا سریال رکورد شکنی های بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران از سرگرفته شود. شاخص سهام در جریان معاملات این روز قله تاریخی خود را بیش از ۲۰۰ واحد ارتقا داد و با قرار گرفتن در سطح ۹۸ هزار و ۵۹۷ واحدی بیشترین سطح تاریخی خود را به نمایش گذاشت. سطوح بالای قیمت ارز و قیمت کالاها در بازارهای جهانی به خاص در بخش نفت و فلزات پایه بااهمیت ترین دلایل افزایش قیمت ها در جریان معاملات دیروز به شمار می رود.

رکوردشکنی بدون توقف بورس

موج تقاضای خرید سهام و ورود مجدد نقدینگی به بورس، دیروز رکوردشکنی جدیدی در تالار شیشه ای به همراه داشت. شاخص بازار باز هم به مدد گروه های کالایی رشد ۶۵۳ واحدی (معادل ۷/ ۰ درصد) را ثبت کرد و بعد از حدود ۱۴ روز کاری، کانال ۹۸ هزار واحدی را باز بعد گرفت و در سطح ۹۸ هزار و ۵۹۷ واحدی به کار خود آخر داد. این بیشترین میزان شاخص سهام طی تاریخ فعالیت بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران است.

دیگر نماگر پراهمیت بازار یعنی ارزش معاملات نیز رشد چشمگیری نشان داد. در همین راستا، ارزش معاملات خرد سهام که در دو هفته گذشته تا محدوده ۱۰۰ میلیارد تومان کم کردن کرده بود، از ۱۹۰ میلیارد تومان نیز فراتر رفت. وضعیتی که نشان از زیاد کردن تدریجی قدرت گردش نقدینگی در بازار دارد. سطوح بالای قیمت دلار و قیمت فلزات در بازار جهانی محرک مهم رشد عمومی قیمت سهام به شمار می رود. علاوه بر این به نظر می رسد آینده نگری های مثبت از گزارش های عملکرد ۹ ماهه شرکت ها نیز در تقویت تقاضای سهام تاثیر زیادی داشته هست. در این میان به نظر می رسد تحت تاثیر استمرار روند قیمت ها در بازارهای جهانی و گزارش های عملکرد شرکت ها (ماهانه و ۹ ماهه) رسیدن شاخص سهام به محدوده ۱۰۰ هزار واحدی نیز چندان دور از دسترس نباشد.

نماگر مهم بازار سهام در جریان معاملات دیروز با جهش ۶۵۳ واحدی مواجه شد تا سریال رکورد شکنی های بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران از سرگرفته شود. شاخص سهام در جریان

فلزی ها در صدر

همانطور که اشاره شد، بازار سهام به لطف رشد قیمت های جهانی کالا به خاص در بخش نفت و فلزات اساسی در چند روز گذشته شاهد اصلاح جو معاملاتی بود. «دنیای اقتصاد» در گزارش های پیشین خود آینده نگری کرده بود که عوامل بنیادی همچون روند مثبت قیمت ها در بازارهای جهانی، سطوح بالای قیمت دلار و همچنین گزارش های ۹ ماهه و ماهانه شرکت ها با کنار زدن ریسک های غیر اقتصادی منجر به تقویت تقاضای سهام شود. امری که به نظر می رسد حالا رنگ و بوی تحقق به خود گرفته هست. بررسی واکنش‌ها سهامداران در چند روز گذشته نشان می دهد ذهن اهالی تالار شیشه ای به تدریج از ریسک های غیراقتصادی فاصله گرفته و اطمینان به معاملات سهام تحت تاثیر موارد مزبور زیاد کردن یافته است.

نمادهای اثر گذار بر شاخص سهام

دیروز بیشترین تاثیر مثبت در محاسبه شاخص سهام از سوی نماد معاملاتی شرکت های ملی مس ایران، نفت و گاز تامین و فولاد مبارکه صورت گرفت. نماد معاملاتی شرکت ملی مس کشور عزیزمان ایران دیروز بیش از ۱۸۶ واحد در ارتقای شاخص مهم بازار سهام نقش داشت. این نماد بعد از تعدیل مثبت ۵۲ درصدی سود هر سهم خود افتتاح شد و رشد بیش از ۸/ ۴ درصدی قیمت را تجربه کرد.

رکوردشکنی بدون توقف بورس

در این نماد افزایش قیمت مس در بازارهای جهانی بااهمیت ترین عنوان اثرگذار به شمار می رود. جایی که کنترل آلودگی های زیست محیطی و به تبع آن محدودیت سنگین واردات قراضه مس منجر به تضعیف سمت عرضه این کالا و رشد قیمت آن شده است هست. بر همین اساس رصد روند قیمت این فلز در بازارهای جهانی بااهمیت ترین موضوعی است که سهامداران رصد می کنند. در جریان معاملات دیروز سهامداران به نماد معاملاتی نفت و گاز تامین، اقبال مناسبی نشان دادند. به نظر می رسد خبر بهره برداری از فاز یک ستاره خلیج فارس و همچنین چشم انداز تکمیل مراحل دوم و سوم آن در تقویت تقاضای «تاپیکو» اثر مثبت داشته است.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) در این باره گفته بود: از وقت راه اندازی مرحله نخست پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس (نهم اردیبهشت ماه امسال) تاکنون ۴ میلیارد لیتر فرآورده های نفتی تولید شده است که یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون لیتر آن بنزین یوروپنج هست. وی همچنین از تکمیل مرحله دوم و سوم پالایشگاه خلیج فارس تا سال آینده و خودکفا شدن در تولید بنزین خبر داده بود. فولاد مبارکه اصفهان دیروز رتبه سوم جدول نمادها با بیشترین اثر مثبت در محاسبه شاخص کل را به نام خود ثبت کرد. ثابت ماندن قیمت ارز در کانال ۴۴۰۰ تومانی در کنار روند قیمت فولاد در بازارهای جهانی همچنان جذابیت این نماد را با توجه به نسبت قیمت بر درآمد فعلی خود حفظ کرده است.

نماگر مهم بازار سهام در جریان معاملات دیروز با جهش ۶۵۳ واحدی مواجه شد تا سریال رکورد شکنی های بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران از سرگرفته شود. شاخص سهام در جریان

در این میان گزارش های عملکرد ۹ ماهه این شرکت نیز می تواند به جذابیت زیاد این نماد کمک کند. برهمین اساس کارشناسان معتقدند در صورت تحقق انتظارات از گزارش های ۹ ماهه شرکت ها می توان انتظار استمرار رشد قیمت این نماد را داشت. علاوه بر این ریسک افت قیمت فولاد در بازارهای جهانی، زیاد کردن قیمت الکترود گرافیتی و عبور از فصل سرما را نیز نباید از نظر پنهان داشت. در تحولات اطراف بازارهای جهانی دیروز بعد از رشد های نسبتا چشمگیر روز دوشنبه تحت تاثیر فشار فروش ناشی از شناسایی سود قرار گرفتند. توقف افت شاخص دلار نیز عنوان دیگری بود که مانع از افزایش قیمت فلزات در بازارهای جهانی شد.

بر همین اساس قیمت مس با افت بیش از ۲ درصدی نسبت به روز دوشنبه ۷۰۵۰ دلار در هرتن گزارش شد. قیمت روی نیز افت ۹/ ۱ درصدی را ثبت کرد و به ۳۳۶۶ دلار در هر تن رسید. قیمت سرب نیز ۲۵۵۰ دلار در هر تن گزارش شد (قیمت ها در لحظه تنظیم این گزارش ساعت ۱۵ ذکر می شوند). هر چند این فلزات با افت محسوس قیمت مواجه شدند با این حال سطوح فعلی همچنان از اوضاع سودآوری شرکت های مربوطه در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران حمایت می کنند. ولی با توجه به آنکه بخش عمده ای از افت قیمت فلزات در آخرهای معاملات بورس صورت گرفت، در صورت استمرار این قیمت ها احتمالا امروز فشار فروش در معاملات زیاد کردن خواهد یافت. رفتاری که البته چهارشنبه ها به طور سنتی طی ماه های اخیر به چشم خورده هست. تعطیلی بورس در آخر هفته بازار جهانی بااهمیت ترین موضوعی است که باعث می شود روزهای چهارشنبه ریسک گریزی افراد در سهام کالایی زیاد کردن یابد و در نتیجه فشار بر قیمت این نمادها زیاد شود.

رکوردشکنی بدون توقف بورس

توقف پالایشی ها در مسیر صعودی

دیروز بیشترین تاثیر منفی در محاسبه شاخص کل از سوی نماد پالایشگاه نفت اصفهان رخ داد. این نماد دیروز ۱۳ واحد در کم کردن شاخص سهام اثر داشت. دیگر نمادهای همگروه «شپنا» نیز دیروز معاملات ضعیفی را دنبال کردند. به نظر می رسد بعد از اصلاح عوامل بنیادی حمایت کننده از سهام پالایشی حالا نگاه سهامداران به سوی بازتاب این عوامل در گزارش های عملکرد این شرکت ها دوخته شده است هست. گزارش هایی که به نظر می رسد مطابق رویه پالایشی ها باز هم با تاخیر منتشر شوند. در حالی که چهار روز دیگر تا اتمام وقت انتشار گزارش های ۹ ماهه شرکت ها باقی مانده هست، به نظر می رسد شرکت های پالایشی باز هم با تاخیر حدود یک ماهه گزارش های خود را به بازار منعکس کنند.

گزارش های ۹ ماهه شرکت های مزبور می تواند ضمن ارائه یک جمع بندی از اوضاع این نمادها، مسیر آتی پالایشی ها را تا حد زیادی روشن کند. رسیدن قیمت نفت به سقف چندین ساله (۷۰ دلاری) و همچنین افزایش قیمت دلار مبادله ای به سطح بالای ۳۶۵۰ تومانی عوامل حمایت کننده از سهام پالایشی مطرح می شوند.البته این موارد با فرض این عنوان مطرح می شود که شرکت پالایش و پخش رویه قیمت گذاری خود را استمرار دهد. با این حال سطوح بالای قیمت نفت و احتمال اصلاح آن موضوعی است که باید مد نظر سهامداران این گروه قرار گیرد.

در بازار چه گذشت؟

طی معاملات دیروز، سهامداران بیش از یک میلیارد برگه سهم را به ارزش حدود ۲۲۲ میلیارد تومان در ۷۵ هزار و ۵۹۰نوبت معاملاتی دست به دست کردند. از این میزان ۱۹۰ میلیارد تومان به ارزش معاملات خرد سهام تخصیص داده شده است داشت. دیروز شاخص کل بورس با تاثیر مثبت نمادهای ملی مس ایران، نفت و گاز تامین و فولاد مبارکه اصفهان ۶۵۳ واحد اوج رفت و به عدد ۹۸ هزار و ۵۹۷ واحد رسید. این بیشترین میزان شاخص سهام طی فعالیت تاریخی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران به شمار می رود. از میان گروه های ۳۸ گانه بورسی، شاخص ۱۵ صنعت با رشد مواجه شد که در صدر آنها گروه های انتشار و چاپ، استخراج زغال سنگ و محصولات غذایی قرار گرفتند.

در طرف برابر نیز شاخص ۱۶ صنعت با افت مواجه شد. بر این اساس، گروه های محصولات چوبی، ساخت محصولات فلزی و قند و شکر بیشترین زیان روزانه را به سهامداران خود تحمیل کردند. بیشترین ارزش معاملات در روز گذشته به گروه های محصولات شیمیایی و فلزات اساسی تخصیص داده شده است یافت. آزادسازی قیمت اوره و تعیین قیمت آن در بورس کالا بااهمیت ترین عامل اقبال سهامداران به سهام گروه شیمیایی هست. صدرنشینی بازار با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای کارخانه های کابل شهید قندی، صنایع پتروشیمی کرمانشاه، نیرو محرکه و ملی مس کشور عزیزمان ایران بود. در برابر نمادهای سیمان اصفهان و قند شیرین خراسان با بیشترین کم کردن قیمت در انتهای جدول معاملات قرار گرفتند.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs